Projekty bungalovov a 3 dôvody, prečo si ich vybrať
Projekty bungalovov sú častou voľbou klientov architektonických kancelárií. Prečo je to tak? Dôvody sa rôznia a prekvapivo to nie je cena, ktorá rozhoduje.
Pri výbere projektu domu by ste mali byť nároční. Keďže ide o obrovskú investíciu a najmä o to, ako bude vyzerať váš život najbližších pár desiatok rokov, je potrebné zobrať do úvahy všetky faktory. Akú mieru súkromia by ste chceli mať? Koľko ľudí bude v dome bývať? Aký je charakter vášho pozemku? Chcete v dome prežiť aj starobu? Zozbierali sme najčastejšie sa opakujúce argumenty ľudí, ktorí sa pre bungalov rozhodli.
Bezpečný dom pre malé deti a bezbariérovosť v starobe
Projekty bungalovov sú častou voľbou práve mladých ľudí s malými deťmi alebo takých, ktorí potomstvo ešte len plánujú. Bungalov volia kvôli ich väčšej bezpečnosti. Keďže v takomto type stavby absentuje druhé podlažie, logicky nehrozia ani pády zo schodov. Jednoduchší tiež býva prístup na záhradu, keďže bungalovy sú často projektované s plynulým prechodom na terasu a na trávnatú plochu. Bungalovy sa považujú aj za štartovacie domy – mladé páry ich o pár rokov vymenia za väčší príbytok pri rozrastaní svojej rodiny.
Na druhej strane sa tiež projekty bungalovov odporúčajú aj pri úmysle v takomto dome dožiť. Pre starších imobilných ľudí bývajú jednopodlažné domy ideálne práve pre ich bezbariérovosť. Nie je tak nutné v budúcnosti presúvať obytné miestnosti na dolné poschodie alebo inštalovať bezbariérové plošiny.
Rozsiahly pozemok
Architektúra je veda a pri navrhovaní domov sa vždy berú na vedomie nielen fyzikálne vlastnosti pozemku ako únosnosť pôdy či zaťaženie strechy domu snehom v zimných mesiacoch, ale dôležitá je aj plocha pozemku a jeho účelné využitie. Aj keď sa bungalovy väčšinou vnímajú ako malé domčeky pre menšie pozemky, prax býva často opačná. Pri dvojpodlažných domoch sa totiž obytná plocha rozloží na jednotlivé poschodia, čím sa šetrí rozloha základovej dosky.
Bungalovy sú zas, naopak, náročné na priestor. Keďže je k dispozícii len jedno podlažie, pre pohodlie všetkých členov domácnosti je nutné jednotlivé miestnosti natiahnuť na veľkú plochu základov. V opačnom prípade by sa z izieb stali malé temné kutice. Bungalovy preto väčšinou volia ľudia s veľkými pozemkami, kde sa pohodlne zmestia všetky miestnosti a stále ostane priestor na záhradu a miesto na oddych.
Projekty bungalovov pre súdržných
Tretím, často sa opakujúcim argumentom býva spoločný čas s rodinou. Dvojposchodové domy oddeľuje schodisko a jednotlivé podlažia sa delia na dennú a nočnú časť (kuchyňa s obývačkou dole a spálne hore). Stáva sa, že sa jednotliví členovia rodiny rozlezú po celom dome, každý z nich sa zavrie do svojej izby a spoločne strávený čas sa stáva raritou. Rodiny, ktoré rady trávia spoločný čas, preto radšej volia bungalovy.
Ak však plánujete viacgeneračné bývanie, na bungalov by ste mali zabudnúť. Dve oddelené poschodia v takejto situácii oceníte. Vždy si nechajte poradiť od architekta. Ten zoberie do úvahy všetky vaše argumenty, zmieša ich s technickými požiadavkami domu a vykúzli vám dom snov. Ten svoj si môžete vybrať z katalógu alebo si ho nechať urobiť na mieru.
Projekty domov
Bez projektu domu nie je možné začať s jeho výstavbou. Avšak naprojektovať rodinný dom nie je vôbec jednoduché. Splniť všetky požiadavky na kvalitu a dizajn domov, ktoré budú svojim budúcim majiteľom vyhovovať vo všetkých požiadavkách, je zložitou, no nie nesplniteľnou úlohou. Medzi základné požiadavky na projekty domov patrí ekologickosť, estetika, funkčnosť a samozrejme aj finančné požiadavky. K dobrému projektu rodinného domu sú tiež potrebné aj znalosti v oblasti architektúry a stavebné skúsenosti. Projekt domu musí byť vypracovaný na vysokej technickej úrovni tak, aby bola stavba rodinného domu realizovateľná bez akýchkoľvek problémov, pretože aj konštrukčná stránka je pri stavbách akéhokoľvek typu veľmi dôležitá.
Ako si vybrať projekt domu?
Spoločnosti, ktoré sa zaoberajú projektovaním domov majú vo svojej ponuke už naprojektované rodinné domy, z ktorých si každý záujemca o nové bývanie môže vybrať. Vyberať si z už naprojektovaných domov má neskutočné množstvo výhod. K hlavným výhodám patrí samozrejme úspora času. Keďže projekt je už hotový, nemusíte na neho čakať dlhú domu. Dlhšia čakacia doba býva napríklad pri situácii, kedy necháte dom naprojektovať projektantovi, alebo architektovi.
Kvalita a rozsah projektov domov sú na vysokej úrovni. Projekt rodinného domu je zložený z viacerých častí, ide o projekt architektúry, statiky, vodoinštalácie, vykurovania a pod. Hoci je projekt rodinného domu už vyhotovený, je možné ho podľa požiadaviek záujemcu zmeniť. Je logické, že zmeny si vyžadujú aj čas, preto bude nutné za projektom čakať dlhšiu dobu. Jednoznačnou výhodou však je, že firmy, ktoré sa orientujú na projektovanie rodinných domov, reagujú na nároky svojich zákazníkov pružne. Nechýba im ochota prispôsobiť projekt podľa požiadaviek, ktoré kladú budúci majitelia rodinného domu.
Ktoré skutočnosti brať pri výbere projektu domu do úvahy?
Všetci dobre vieme, že existujú rôzne typy domov. Veľké, stredné, malé, vily, rezidencie, či v súčasnosti veľmi obľúbené bungalovy. Všetky tieto typy domov sú naprojektované, a tak ak túžite po novom dome, stačí si len správne zvoliť projekt, ktorý splní všetky vaše túžby o budúcom bývaní. Ale ktoré skutočnosti je potrebné pri výbere projektu rodinného domu zvážiť?
– Veľkosť stavebného pozemku. Veľkosť stavebného pozemku je pri výbere domu veľmi dôležitá. Ak je stavebná parcela dostatočne veľká, je možné si vybrať aj veľký rodinný dom, alebo bungalov. Netreba zabúdať na to, že je pekné mať pri dome aj záhradu, a ak nebude garáž vstavaná v samotnom dome, je nutné nechať priestor na pozemku aj na parkovanie áut. Veľkosť domu je jednoducho nutné prispôsobiť veľkosti stavebného pozemku. Veľkosť domu je potrebné riešiť aj z iného dôvodu. Predsa 5 až 6 – člennej rodine nebude stačiť k pohodlnému bývaniu malý dom. Veľkosť domu je potrebné vyberať aj podľa počtu osôb, ktoré v ňom budú bývať.
– Dispozičné riešenie domu. Pri výbere domu je potrebné zvažovať aj jeho dispozičné riešenie, ktoré závisí aj od stavebného pozemku. Pozemok môže byť rovinatý, ale aj svahovitý, preto je potrebné zvoliť taký projekt domu, ktorý bude možné na danej parcele realizovať.
– Finančné možnosti. Každému je snáď jasné, že stavať dom je nákladná záležitosť. Preto si ujasnite Vaše finančné možnosti a určte si cenový strop. A v tejto kategórii si vyberajte aj domy. Nevyberajte si vilu, ak na jej výstavbu nemáte peňažné prostriedky.
– Estetika a celkový vzhľad domu. Aj malý dom môže byť pekný a naopak, aj honosná rezidencia nemusí vyzerať v kontexte s okolím dobre. Ak chcete, aby Váš dom pôsobil pekne a esteticky, je potrebné nad jeho vzhľadom popremýšľať. Nie všetky domy sa hodia do každého prostredia. Vybrať si môžete z projektov domov, ktoré sú veľmi moderné, alebo aj z domov, ktoré pôsobia viac klasicky, dalo by sa povedať, že vidiecky.
Postup pri projektovaní domov.
Zvyčajne celkový projekt domu pozostáva z projektu pre územné rozhodnutie, projektu pre stavebné rozhodnutie a zo samotného projektu na realizáciu stavby.
K realizácii stavby je potrebné získať územné rozhodnutie, preto je nutné vypracovať projekt pre územné rozhodnutie, ktorý slúži ako podklad k jeho získaniu. Projekt pre stavebné povolenie je rovnako dôležitý a rieši sa v ňom osadenie samotného domu na stavebnej parcele. Dôležité sú odstupy – od iných domov, od hraníc pozemku, od ulice.
Za najdôležitejší však možno považovať projekt na realizáciu stavby.
Projekt na realizáciu stavby pozostáva zvyčajne z viacerých častí. Ide o architektonický projekt, konštrukčný projekt, projekt inštalácie vody, kúrenia, kanalizácie a projekt elektrických inštalácií. Projekt na realizáciu stavby rieši stavbu rodinného domu do úplných podrobností.
Architektonický projekt pozostáva z technickej správy, z výkresov, nájdete v ňom všetky pôdorysy, pohľady, popis materiálu, skrátka všetky skutočnosti, ktoré vypovedajú o dizajne navrhovaného domu.
Konštrukčný projekt je zameraný sa statiku. Obsahuje konštrukčné riešenia, technický popis stavby, informácie o skladbách stropov, informácie o schodiskách a rôzne iné skutočnosti, ktoré sa dotýkajú statiky a konštrukcie.
Projekt inštalácie vody, kúrenia a kanalizácie obsahuje všetky podrobnosti o inštalácii vody, kúrenia, kanalizácie, alebo aj rozvodu plynu. V projekte sa nachádzajú podrobné opisy, schémy a výkresy, v ktorých sú uvedené všetky potrebné informácie.
Projekt elektroinštalácie je zameraný na elektrické rozvody, rozmiestnenie zásuviek a svetelnú inštaláciu.